Gå till Kundcenter
Publicerad 2012-01-10
 
Kundnummer
Kod
 
Glömt kunddnummer eller kod
 

Vi behöver bygga nytt

Det finns flera faktorer som påverkar beslutet om en framtida utbyggnad av produktions-kapaciteten i Växjös fjärrvärmesystem. Det är åldern på anläggningen, ökat värmebehov från vårt ökande antal kunder, möjligheten att öka mängden biobränslebaserad elproduktion (grön el), produktion av fjärrkyla och målsättningen att fasa ut den fossila oljeförbrukningen. Sandviksverket 2007

En annan faktor är elcertifikatsystemet, som infördes 2003 och har till syfte att stimulera produktion med förnyelsebar energi. För oss som eldar med biobränsle innebär detta en betydande inkomst eftersom vi kan sälja certifikaten. Under perioden 2003 - 2012 räknar vi med att kunna sälja elcertifikat för ca 500 MKr. Den möjligheten tar slut år 2012, då vår panna är för gammal för att ingå i systemet. Bygger vi en ny panna får vi återigen möjlighet att sälja elcertifikat.

Vi kan, under en överskådlig tid, tillgodose hela Växjös fjärrvärmebehov från Sandviksverket men våra befintliga pannor behöver förr eller senare bytas ut. Under en begränsad tid kan vi skjuta upp nyinvesteringar men då ökar kostnaderna för underhåll rejält.

Att enbart producera värme och kyla, men inte el, är inte ekonomiskt försvarbart eftersom vi då förlorar intäkter både från försäljning av el och för elcertifikat. Hellre än bara bygga en hetvattenpanna för fjärrvärmproduktion väljer vi därför att bygga ett nytt kraftvärmeblock.

Vill du har mer information följ gärna vår blogg Veab:3-an där vi löpande presenterar vad som händer i projektet gällande vårt planerade kraftvärmeblock Sandvik 3.

Publicerad 2012-01-10