Var och när ska vi bygga?
|
| Projektmöte pågår |
Var?
Att bestämma platsen för utbyggnaden har varit ett beslut som krävt noga förberedelser. Vi har tagit hänsyn till att det ska vara nära till väg och järnväg för transporter av bränsle. Det ska även vara nära till elnät och fjärrvärmenät. Andra saker som vi har utrett är hur nära ska det ligga bebyggelse och områden med höga naturvärden och hur Växjös framtida expansion ser ut. Vi har också utrett miljöpåverkan, markägandeförhållanden och många andra frågeställningar. Även ett eventuellt framtida samarbete med Alvesta Energi angående fjärrvärmeutbyggnad har vägts in. Den ansökan vi lämnat in är att vi bygger på nuvarande plats på Sandviks-området där vår andra verksamhet redan finns.
Vad?
Det nya kraftvärmeblocket kommer att bestå av följande huvuddelar: yttre bränslehantering, ångpanna, ångturbin med generator samt rökgasrening. Den beräknade effekten blir 100 MW varav cirka 38 MW el och 62 MW Fjärrvärme. Bränslen som kommer att användas är biobränsle i form av träflis, GROT (Grenar och Toppar= hyggesrester), bark och spån. Bränsleförbrukning vid full last blir cirka 140 m3/timme. Vi beräknar att släppa ut 850 ton mindre koldioxid per år när den nya pannan tas i drift.
När?
För att vi ska kunna göra de beställningar som krävs för en utbyggnad måste alla tillstånd, exempelvis miljötillstånd, byggnadslov mm vara klara. Från den tidpunkten tar det sedan minst 2,5 år tills anläggningen är klar. I december 2011 fick vi vårt ändringstillstånd godkän. Att det bara behövdes ett ändringstillstånd beror på att lokaliseringen föreslås ligga intill nuvarande Sandviksverket .
Vill du har mer information följ gärna vår blogg Veab:3-an där vi löpande presenterar vad som händer i projektet gällande vårt planerade kraftvärmeblock Sandvik 3.